
Правни отношения с адвокат: Какво да очаквате и как да се подготвите?
След като вече сте избрали своя адвокат от платформата imamadvokat.bg, вероятно се чудите какво следва. Важно е да разберете правата и задълженията си, за да започнете правните си отношения върху стабилна основа.
Какво представлява договорът за правна помощ?
Отношенията между адвоката и клиента в България се основават на принципа на свободното договаряне. Те се уреждат с договор за правна помощ, който има задължителни реквизити съгласно Закона за адвокатурата и включва допълнителни разпоредби по взаимно съгласие. По същество, това е граждански договор, който:
- Официализира правните отношения между двете страни.
- Определя правата и задълженията на адвоката и клиента.
- Регламентира възнаграждението и начина на плащане.
Важно е да знаете: В повечето случаи адвокатът ще използва стандартна бланка, одобрена от Висшия адвокатски съвет. Този договор играе и ролята на фактура, тъй като включва всички необходими реквизити според Закона за счетоводството. Ако адвокатът е регистриран по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), ще получите и фактура за всяка извършена услуга.
Колко ще струва? – Възнаграждението на адвоката
Една от най-важните части на договора е клауза за адвокатското възнаграждение. Според Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, то не може да бъде по-ниско от определените минимални ставки. Законът изисква възнаграждението да е обосновано и справедливо.
Как се определя възнаграждението?
Законът предоставя възможност адвокатът и клиентът да определят адвокатското възнаграждение по няколко възможни начина:
- Фиксирана сума – Предварително договорена и ясна цена за услугата.
- Процент върху определен интерес – Възнаграждението е обвързано с изхода на делото (освен за наказателни дела и дела с нематериален интерес).
- На инстанция – При процесуално представителство често се договаря за първата инстанция, тъй като тя е единствената сигурна към момента на подписване на договора.
Важно: Ако клиентът не плати договореното възнаграждение, адвокатът има право да поиска заповед за изпълнение от районния съд, независимо от размера на вземането (чл. 37, ал. 1 от Закона за адвокатурата).
Може ли адвокатът да ви представлява безплатно?
Адвокатът има право да оказва безплатна правна помощ на:
- Лица, които имат право на издръжка.
- Материално затруднени лица.
- Роднини, близки или други юристи.
Това е залегнало в Закона за адвокатурата и е израз на социалната отговорност на професията.
Какво се случва, ако няма подписан договор?
В случай че не е сключен писмен договор, адвокатът може да определи възнаграждението си в съответствие с минималните размери, посочени в Наредба № 1. Това подчертава важността на подписването на договор преди започване на правните услуги, за да се избегнат недоразумения.
Какво представлява клиентската сметка?
За удобство и прозрачност, адвокатите могат да използват специална клиентска сметка, по която:
- Клиентът може да превежда суми за държавни такси, данъци и други разноски.
- Адвокатът няма право да използва тези средства за лични цели, тъй като те не са част от неговото имущество и не подлежат на запориране.
- Адвокатът има право да удържа разходите си от клиентската сметка, ако те не са покрити от авансови плащания, но е длъжен да представи отчет за удържаните средства.
Право на отказ от защита – Кога и как?
Важно е да знаете, че когато става въпрос за процесуално представителство и в зависимост от вида на защиата, за която сключвате договор с ваш адвокат, той има различни права по отношение на отказа от вашата защита. Ако става въпрос за наказателно дело, по което вашият адвокат ще ви защитава, то тогава той ще бъде ваш защитник. Съгласно чл. 35, ал 1 от Закона за адвокатурата аащитникът не може да се откаже от поетата защита, освен ако стане невъзможно да изпълнява задълженията си по независещи от него причини. В последния случай защитникът е длъжен да уведоми подзащитния си, за да може той да организира защитата си.
Повереникът от друга страна е процесуален представител на пострадалия, на частния обвинител, частния тъжител, гражданския ищец и гражданския ответник. Съгласно чл. 36, ал. 1 от ЗАдв. повереникът може да се откаже от поетата защита по уважителни причини, като уведоми за това доверителя си. Ако повереникът се откаже от поетата защита при наличието на обоснователни причини, то той не дължи връщане на полученото възнаграждение.
Какво задължително трябва да спазва адвокатът?
Адвокатът е длъжен:
- Да се ръководи от върховенството на закона.
- Да защитава правата и интересите на клиента по най-добрия начин.
- Да не използва незаконни средства за защита.
- Да бъде независим и безкористен.
- Да не поема работа, за която няма нужната квалификация.
- Да не представлява двете страни по едно и също дело, освен ако няма конфликт на интереси и двете страни са дали съгласие.
Важно: Важно е да се отбележи, че адвокатът няма право да представлява или защитава едновременно и двете страни по едно и също дело, както и да приема едно и също дело от едната и другата страна по него последователно. Това ограничение обаче не важи тогава когато двете страни по делото нямат противоречиви интереси и освен това са дали своето съгласие. Когато по определено дело адвокатът е консултирал едната страна, той отново не може да бъде процесуален представител на насрещната страна. Освен това адвокатите могат да предоставят правни консултации и да осъществяват процесуално представителство на свързани лица само с тяхното изрично съгласие.
Запознаването с правата и задълженията на клиента и адвоката е първата стъпка към успешно правно сътрудничество. Разбирането на тези отношения ще ви помогне да изберете подходящ адвокат и да сте уверени във взаимодействието си с него.
Преди да сключите договор за правна помощ, не се колебайте да зададете всички въпроси, които ви вълнуват. Ако още не сте избрали своя адвокат, посетете imamadvokat.bg и открийте най-подходящия специалист за вашия случай.